Комунальний заклад "Губиниський заклад загальної середньої освіти (опорний заклад)"

Готуємося до ДПА

Що змінилося у державній підсумковій атестації? Хто проходитиме ДПА цього року?

МОН розглядає варіант скачування ДПА у формі ЗНО для випускників шкіл, які в 2021 році завершують навчання.  Відповідно до деяких з них пропонується звільнення від обов'язкової державної підсумкової атестації у формі ЗНО здобувачів повної загальної середньої освіти. Наразі розробляють модель.Однак, Міністерство освіти і науки розробило проєкт наказу, що визначає умови проведення державної підсумкової атестації для школярів 4-х, 9-х та 11-х класів у 2021 році.

Хто проходить ДПА

ДПА проходять особи, які завершують:

- здобуття початкової освіти (у 4-х класах ЗЗСО);

- здобуття базової середньої освіти (у 9-х класах ЗЗСО);

- здобуття повної (профільної) загальної середньої освіти.

Перелік предметів ДПА

у 4 класі

- Українська мова (оцінювання результатів з української мови та читання)

- Математика Мова національної меншини або мова корінного народу (у класах з навчанням або вивченням мови нацменшини чи корінного народу за рішенням педагогічної ради закладу освіти).

у 9 класі

1. Українська мова

2. Математика

3. Один із навчальних предметів зі списку (за рішенням педагогічної ради закладу освіти):

• біологія, всесвітня історія, географія, зарубіжна література, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька мова відповідно до навчальної програми школи), інформатика, історія України, основи правознавства, українська література, фізика, хімія – для учнів класів з українською мовою навчання, у яких не вивчається мова національної меншини чи корінного народу;
  • біологія, всесвітня історія, географія, література, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька мова відповідно до навчальної програми школи), інформатика, інтегрований курс "Література", історія України, мова національної меншини, мова корінного народу, основи правознавства, українська література, фізика, хімія – для учнів класів з навчанням мовою національної меншини.

у 11 класі

1. Українська мова

2. Математика

3. Історія України або іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька мова – за вибором учня)

4. Один із навчальних предметів зі списку: історія України, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька мова), біологія, географія, фізика, хімія (за вибором учня)

5. Мова національної меншини чи корінного народу. До прикладу, учні, які для проходження ДПА вибрали третім предметом історію України, можуть вибрати четвертим предметом іноземну мову і навпаки. А школярі, які відповідно до освітньої програми школи вивчали природничі науки, можуть вибрати один з таких предметів: біологія, географія, фізика або хімія.

З 1 лютого розпочалася реєстрація для участі в ЗНО. Наразі випускники, які цьогоріч завершують здобуття повної загальної середньої освіти, формуючи реєстраційну картку, обирають предмети, результати з яких вони використають як оцінку за державну підсумкову атестацію або як результат за шкалою 100-200 балів для вступу до вишів, натомість випускники минулих років позначають тільки предмети ЗНО.

До Українського центру оцінювання якості освіти надходить чимало запитань щодо зареєстрованого у Верховній Раді законопроєкту № 5014 від 04.02.2021, за яким учні, студенти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти, матимуть право вибирати один з трьох варіантів оцінювання своїх досягнень — річне оцінювання, або державна підсумкова атестація, або державна підсумкова атестація у формі ЗНО.

Варто зазначити, що Міністерство освіти і науки України спільно з  Українським центром оцінювання якості освіти в грудні 2020 року запропонували на розгляд Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної ради України (далі Комітет) різні моделі проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2021 році з урахуванням епідемічної ситуації в Україні. Однією з таких моделей було передбачено скасування обов’язкової державної атестації у формі ЗНО для здобувачів повної загальної середньої освіти. Члени Комітету ухвалили спільне рішення перенести розгляд цього питання на першу половину березня, коли можна буде доволі точно спрогнозувати епідеміологічну ситуацію на період проведення основної сесії ЗНО.

Як зазначалося вище, у реєстраційних даних кожний учасник / кожна учасниця вказує мету складання зовнішнього незалежного оцінювання (отримання результату ДПА для здобуття повної загальної середньої освіти / отримання результату ЗНО для вступу до закладу вищої освіти / отримання обох результатів). Це дозволить без перереєстрації учасників забезпечити реалізацію тієї моделі проведення ЗНО у 2021 році, яку обере держава.  Тому рекомендуємо цьогорічним випускникам не хвилюватися, а реєструватися для участі в ЗНО,  уважно заповнюючи всі поля реєстраційної форми, зокрема свідомо обираючи перелік навчальних переметів для складання ЗНО, а також мету складання кожного з цих навчальних предметів.