смт. Губиниха. Губиниська ЗОШ №2 І-ІІІ ступенів

Освітній простір НУШ як середовище формування і розвитку особистості учнів

Доповідь на педраді.

До доповіді презеентацію можна подивитися тут

1. Освітній простір НУШ як середовище формування і розвитку особистості учнів

2. Модернізація українського суспільства в цілому та освіти зокрема безпосередньо зачіпає основні напрямки розвитку сучасних освітніх установ.

Так, на зміну жорсткій одноманітності в системі освіти прийшли ідеї гуманізації, компетентного та особистісно-орієнтованого підходу, диференціація та інтеграція процесу навчання, свобода вибору змісту та форм навчальної діяльності.

3. Найпершою вимогою до сучасного освітнього середовища є доцільність, відповідність тій меті, що ставить суспільство перед школою: всебічний розвиток самосвідомої особистості. Для освітнього простору це означає не лише функціональну придатність, доступність та безпечність території, приміщень та обладнання.

4. Освітній простір має бути всеохоплюючий та цілісний, мати в основі єдину педагогічну, соціально-організаційну та художню концепцію. Такий простір в цілому, як і кожен з його елементів – від благоустрою ділянки до найменших дрібниць інтер'єру, обладнання та навчальних матеріалів – є засобом освіти.

5. Однією з основних концептуальних засад реформування в межах Нової української школи є створення сучасного освітнього середовища, яке сприятиме творчому розвитку й мотивації учнів до навчання.

6. Навчальний простір поділений на тематичні зони, місця для ігор та відпочинку і розглядається як просторово-предметний компонент — предметні засоби, сукупність та певне розташування яких створює умови для організації потрібних дій суб’єктів. Він уміщує виховний, розвивальний, навчальний, педагогічний простори тощо.

7. Нова українська школа працює на засадах особистісно-орієнтованої моделі освіти, максимально враховуючи права дитини, її здібності, потреби та інтереси. Цим критеріям повинен відповідати й освітній простір.

8. Окрім класичних варіантів організації навчального простору в класі, використовуються новітні, наприклад, мобільні робочі місця, що легко трансформувати для групової роботи. До того ж організація освітнього простору навчальних кабінетів потребує широкого використання нових IT-технологій, мультимедійних засобів навчання, оновлення навчального обладнання.

9-17. Усе це здійснюється через організацію 8 осередків:

• Осередок навчально-пізнавальної діяльності з відповідними меблями.
  • Змінні тематичні осередки, у яких розміщують дошки/фліпчарти/стенди тощо.
  • Осередок для гри, обладнаний настільними іграми, інвентарем для рухливих ігор.
  • Осередок художньо-творчої діяльності з поличками для зберігання приладдя та стендом для змінної виставки дитячих робіт.
  • Куточок живої природи.
  • Осередок відпочинку з килимом для сидіння та гри, стільцями, кріслами-пуфами, подушками з м’яким покриттям.
  • Дитяча класна бібліотечка
  • Осередок учителя, оснащений столом, стільцем, комп’ютером, полицями/ящиками, шафами для зберігання дидактичного матеріалу тощо.

19. На початку навчального року важливо ознайомити дітей із кожним навчальним осередком. Для цього потрібно зібрати дітей біля навчального осередку і показати їм, як використовують різні матеріали.

20-23. ВСТАНОВЛЕННЯ ПРАВИЛ

Однією з відмінностей традиційного і сучасного класів є, зокрема, процес вироблення спільних правил: у традиційному класі їх розробляв педагог і пояснював дітям, у сучасному класі правила розробляють самі діти спільно з учителем. Аби залучити молодших школярів до цього процесу, вчитель збирає їх для проведення ранкових зустрічей і розпочинає дискусію про призначення правил. Важливо, щоб діти почали розуміти – правила створені для убезпечення людей, для захисту їхніх індивідуальних прав і свобод, є дороговказами до вміння поводити себе. Дітям слід знати, що правила радше регулюють потрібну поведінку, ніж забороняють певні дії. Під час обговорення вчитель може навести приклади позитивних коротких правил, наприклад: «Класти речі на свої місця», «Вирішувати проблеми за допомогою слів», «Слухати, коли говорять інші» тощо. Також важливо враховувати правила, які пропонують самі діти. Варто нагадати їм, що слід вибрати кілька конкретних, а не велику кількість дуже деталізованих правил.

24. LEGO – це не тільки іграшка — це надзвичайно ефективний навчальний матеріал. Набори LEGO «Шість цеглинок» та «LEGO Play Box» можна використовувати для інтегрованого навчання, літературного читання, занять з математики, пошукової проектної діяльності, ігор і фізкультхвилинок як інструмент у роботі практичного психолога. І що дуже важливо — за допомогою цих наборів можна ефективно розвивати оперативну пам’ять дітей.